جمهوری اسلامی ایران
اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل
   
  • تاریخچه مدیران کل ورزش و جوانان استان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

   تاریخچه مدیران کل ورزش و جوانان استان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و اقدامات انجام یافته در دوره ی مدیریت:

   ابوالفضل عمراهی:
   عمراهی اولین مدیر تربیت بدنی استان آذربایجان‌شرقی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود که کمتر از یک سال این سمت را برعهده داشت.
   وی اصالتاً اهل شهر اهر بوده و کارمند تربیت بدنی تبریز بود.


   بهرام حاج عبدی60-1358:
   حاج عبدی از نیروهای آموزش و پرورش هم دو سال مدیر تربیت‌ بدنی آذربایجان‌شرقی بود. دوره وی با شروع جنگ تحمیلی همراه بود .


   مرحوم اکبر گهرخانی73-1360:
   اکبر گهرخانی از صدا و سیما به عنوان مدیرکل تربیت‌ بدنی آذربایجان‌شرقی انتخاب شده و به مدت 14 سال مدیریت ورزش آذربایجان شرقی را بر عهده داشت.
   از خدمات شایان اکبر گهرخانی در طول مدیریت 14 ساله ورزش آذربایجان شرقی و تبریز می‌توان به بنیان‌گذاری تور دوچرخه سواری بین‌المللی آذربایجان و ساخت مجموعه بزرگ ورزشی یادگار امام(ره) و استادیوم 70 هزار نفری یادگار امام (ره) تبریز نام برد.
   در دوره وی تیم فوتبال منتخب آذربایجان‌شرقی در سال 65 به مقام نایب قهرمانی کشور دست یافته و تیم منتخب والیبال آذربایجان شرقی نیز در سال 69 قهرمان ایران شده و سال 70 نیز نایب قهرمان ایران شد.
   همچنین در دوره مدیریت وی تبریز در سال 1363 میزبان مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی آسیا بود که با قهرمانی ایران همراه شد.


   جمشید تقی‌زاده80-1373:
   جمشید تقی‌زاده از شهرداری تبریز به عنوان مدیر تربیت‌ بدنی استان آذربایجان‌شرقی منصوب شد.
   بخش عظیمی از ساخت ورزشگاه یادگار امام در دوره وی صورت گرفت. وی از مؤسسین باشگاه شهرداری تبریز بوده و در دوره مدیریت وی در سال 73 سه تیم تراکتورسازی، ماشین‌سازی و شهرداری در لیگ دسته اول ایران (لیگ برتر فعلی) حضور داشتند.
   در دوره تقی‌زاده تبریز میزبان چندین بازی ملی فوتبال همانند ایران با کنیا، کویت و عمان بوده و مسابقات جام سرداران شهید آذربایجان با همکاری هیئت فوتبال استان برگزار شد.
   تقی‌زاده در سال‌های بعدی در سمت‌های رئیس فدراسیون بولینگ و بیلیارد کشور، سرپرست فدراسیون ژیمناستیک کشور، عضو هیئت‌مدیره شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور فعالیت کرده است و مدتی هم مدیرکل تربیت بدنی استان تهران بود.


   رشید خدابخش84-1380:
   وی از مدیران تربیت بدنی بوده و از استان فارس به آذربایجان‌شرقی منتقل شده و بعد از اتمام خدمت از آذربایجان شرقی نیز به عنوان مدیرکل تربیت‌بدنی اصفهان منصوب شد.
   بنیان‌گذار علمی ورزش استان وی بوده و پایگاه قهرمانی ورزش استان در زمان مدیریت وی تأسیس شده است.
   خدابخش سابقه ورزشی در کاراته را داشته و در حال حاضر سرپرست فدراسیون جودو کشور است.


   جواد شهلایی87-1384:
   وی از دانشگاه تبریز به تربیت بدنی منتقل شده و از اساتید دانشگاه تبریز محسوب می‌شد. دوره وی را می‌توان دوره طلایی ساخت و ساز امکان ورزشی ذکر کرده و در دوره شهلایی در هر شهرستان استان آذربایجان شرقی حداقل دو سالن ورزش افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
   همچنین تیم ماشین‌سازی که در آستانه انحلال قرار داشت، با موافقت شهلایی یک سال زیر نظر اداره تربیت بدنی استان اداره شد.


   مرحوم غلامحسین فخاری89-1387:
   فخاری چند سالی مدیر شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی بود، اما دو دوره سابقه ریاست هیئت فوتبال استان را داشته و یک بار نیز در انتخابات هیئت فوتبال استان به دلیل اعتراض به مجمع، استعفا داده بود.
   مهم‌ترین اتفاق دوران مدیریت فخاری را می‌توان صعود تیم تراکتورسازی به لیگ برتر اشاره کرد. در هفت سال گذشته فوتبال تبریز نماینده‌ای در لیگ برتر فوتبال کشور نداشته و از سطح اول فوتبال کشور دور شده بود.


   سیدمحمد شروین اسبقیان91-1389:
   محمد شروین‌اسبقیان دونده سابق تیم‌های منتخب آذربایجان‌شرقی و تیم ملی، در فروردین سال 89 به عنوان مدیرکل تربیت‌بدنی آذربایجان‌شرقی انتخاب شد.
   وی به واسطه حضورش در میدان‌های قهرمانی از سیاست باز در برخورد با قهرمانان و خبرنگاران پیروی کرده و کمتر در دفترش را بر روی مراجعان بسته نگاه داشت.
   اسبقیان حضور فعالی در عرصه‌های ورزشی داشته و به نوعی سعی کرد به توسعه و پیشرفت ورزش استان کمک کند.
   وی مدیرکل استان‌های تهران و اردبیل را هم در کارنامه خود داشت و بعد از رفتن از اداره کل ورزش و جوانان استان، سرپرستی فدراسیون قایقرانی را برعهده گرفت.
   با استعفای اسبقیان از فدراسیون قایقرانی، وی مجدداً به عنوان مدیرکل سازمان ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی معرفی شد.


   اکبر محمودی اصل92-1391:
   اکبر محمودی‌اصل که سابقه معاونت توسعه منابع انسانی تربیت‌بدنی آذربایجان‌شرقی در دهه 70 و مدیر‌کل ورزش و جوانان استان‌های ایلام و قزوین را نیز در کارنامه دارد. دوره مدیریت وی یکی از کوتاه‌ترین دوره‌های بوده و وی بعد از یک سال بازنشسته شده و جای خود را به اسبقیان داد.

   سیدمحمد شروین اسبقیان94-192:
   اسبقیان که مدیری از جنس ورزش بود موفق شد آذربایجان‌شرقی را به سطح اول کشور بازگرداند. طی پارامترهای وزارت ورزش آذربایجان‌شرقی پیش از مدیریت اسبقیان در رده بیست و هفتم قرار داشت و وی توانست این استان را در سال 92 به رتبه اول رسانده و سال گذشته نیز آذربایجان‌شرقی جزو سه استان برتر کشور قرار داشت.
   در دوره مدیریت اسبقیان، هدف‌گذاری برای درخشش ورزشکاران آذربایجان‌شرقی در مسابقات آسیایی و جهانی صورت گرفته و در بخش میزبانی نیز تبریز پذیرای جام ملت‌های شطرنج آسیا و همچنین مسابقات قهرمانی جوانان هندبال آسیا و مسابقات قهرمانی زورخانه‌ای و ورزش‌های پهلوانی بود.


   جمشید نظمی 1394:
   جمشید نظمی که از فرماندهان سپاه است به عنوان مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان‌شرقی معرفی شده و روز 94/10/22 رسماً جانشین اسبقیان شدند.
   نظمی در سال 1373 رئیس هیئت فوتبال استان آذربایجان‌شرقی بود. مدت مدیریت وی در این هیات تنها یک سال بوده و برای مأموریت کاری از سمت خود استعفا داد.
   جمشید نظمی در سال 92 به عنوان مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی تبریز انتخاب شد.
   تراکتورسازی با چهار پیروزی قهرمان جام حذفی شد تا نظمی نخستین مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی باشد که قهرمانی در ایران را کسب می‌کند.
   تراکتورسازی با نظمی و خطیبی به صدر جدول رسیده و هشت هفته صدرنشین لیگ برتر بود که برای تراکتورسازی بی‌سابقه بود

   نظمی یازدهمین مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان‌شرقی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

آذربایجان شرقی - اداره کل ورزش و جوانان
مجموع بازدیدها : 4,821,619
تعداد بازدید امروز : 1,511
تعداد بازدید دیروز : 3,638
آخرین به روزرسانی : 1398/08/21
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.