جمهوری اسلامی ایران
اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل
   
  • نشاط و شادی مارا چه چیزهای از ما می گیرد؟

   تقی زاده معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی؛

   نشاط و شادی مارا چه چیزهای از ما می گیرد؟

   نشاط و شادی مارا چه چیزهای از ما می گیرد؟

   تقی زاده معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی در گفتگو با پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان استان، نشاط اجتماعی را از جنبه های مختلف جامعه شناختی بررسی کرد.

   امیر تقی زاده معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی در گفتگو با پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان استان در بررسی جنبه های نشاط اجتماعی گفت: موضوع نشاط اجتماعی یک امری هست که در تمام سطوح جامعه و افراد تاثیرگذار هست و توجه به آن تاثیر خود را در تمام عرصه های اجتماعی نمایان خواهد نمود اما این امر از جنبه های مختلف جامعه شناختی قابل بررسی هست.
   وی ادامه داد: به عقیده جرج زیمل نشاط به عنوان هدفی هست که هر آدمی دنبال آن است وقتی یک هدف برای مخاطب شد یعنی اگر فردی از راه مشروع به هدف خود نرسد طبیعتا از راه نامشروع سعی خواهد کرد به هدف خود دست یابد.پس لازم بذکر هست اگر در یک جامعه ما زمینه های نشاط اجتماعی را در بستر عمومی فراهم نکنیم از راههای غیر مشروع افراد در جهت ایجاد نشاط اقدام خواهند نمود اگر زمینه برگزاری جشنواره های مختلف موسیقی، بازیهای بومی و محلی و مسابقات نشاط آور فراهم نگردد این محدودیت روی خودش را در پارتی های شبانه، گرایش به اعتیاد و سایر زمینه های آسیب زا خودش را نمایان خواهد نمود یا اگر مطالبات قانونی افراد به صورت طبیعی پاسخ داده نشود در جشن های ملی و مذهبی رگه هایی از خشونت و وندالیسم را شاهد خواهیم بود مثل جشن چهارشنبه سوری یا مسابقات فوتبال که شاهد بداخلاقی هایی در این زمینه هستیم.
   وی افزود: اما نظریه دیگری که موضوع نشاط رو بررسی می کند نظریه امید هست، وجود امید به خود،زندگی و آینده در فرد ایجاد نشاط می کند وقتی خود فرد احساس عدم مفید بودن و پوچی در زندگی کند یا همیشه تشکیل زندگی یکی از آرزوهای دست نیافتنی فرد باشد یا اگر صاحب زندگی هست نحوه اداره زندگی یکی از بزرگترین دغدغه های فرد باشد طبیعتا نشاط از وی دور خواهد شد یا آینده مبهم جلوی دیدگانش باشد و اینکه اینهمه تحصیل ،تلاش من ثمره ای خواهد داشت یا نه نباید از همچین فردی شاد بودن را انتظار داشت.
   تقی زاده، دانشجوی دکترای جامعه شناسی ادامه داد: امر دیگر در بین نظریه پردازان جامعه شناسی در مورد نشاط اجتماعی موضوع نظریه لذت گرایی هست و آن بدین معنی که زندگی شاد لذت انسان را افزایش می دهدو غم انسان را کم می کند.اما مصرف گرایی چنان در زندگی امروزی ما ریشه دوانده که بیشتر خرید کنیم بیشتر شاد هستیم و بیشتر عمر افراد در مراکز خرید سپری می شود که این موضوع ارتباط مستقیم پیدا می کند با نظریه خواسته ها طوری که در جامعه سطح انتظارات و خواسته های افراد چنان بالا رفته که اگر چیزی را که در پی بدست اوردنش هستند یا می خواهند بدست بیاورند اگر بهش نرسند غم و اندوه تمام وجودشان را فرا میگیرد. خواسته های نامعقول ،چشم هم چشمی ها چنان در زندگی های روزمره ما سایه انداخته که حتی نگاهمان به فرزندانمان هم مثل کالا شده فرزندان ما باید به خواسته هایی که ما بهشون نرسیدم برسند نه اینکه علایق ،سلایق و استعدادهای آنهارا در نظر بگیریم.
   اما براساس نظریه نشاط و خوشبختی واقعی سه نوع منبع برای نشاط وجود دارد ۱- لذایذ زندگی ۲- دلبستگیهای زندگی۳- و کارهای مفید هدفمند. که به مورد اول و دوم اشاره گردید ولی انجام دادن کارهای مفید و هدفمند به انسان نشاط می دهد. برنامه ریزی صحیح و توجه به وقت زمینه انجام کارهای مفید را فراهم می کند .
   بیایید همه باهم شادی را به خانه هایمان برگردانیم.
   اخبار مرتبط
آذربایجان شرقی - اداره کل ورزش و جوانان
مجموع بازدیدها : 4,471,827
تعداد بازدید امروز : 1,941
تعداد بازدید دیروز : 4,021
آخرین به روزرسانی : 1398/06/03
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.